10.10.2020 Vendimet për Regjistrin e Trashëgimisë Kulturore për Mbrojtje të Përkohshme 2020-21; 10.10.2020 REGJISTRI I TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME 2020-21

5360

MILIONAT E SHPENZUARA PËR MONUMENTET E MBYLLURA n 5 Muzeu i Nënë Terezës Ndërtesa e Kuvendit të vjetër – Beledije Selamllëku i Shani Efendiut Shtëpia e Musa Shehzades Shtëpia e Shuaip Pashë Spahiut Krahas tyre të dhënat janë mbledhur edhe për projektin e revitalizimit të rrugës së Farkëtarëve.

4 Është pikërisht dimensioni zhvillimor ekonomik ai që sot e mban nën fre epërsinë e lidhjes konvencionale kulturëkomb duke e promovuar dimensionin kulturor si pjesë të Organizata “Europa Nostra” e ka futur Manastirin e Deçanit në listën finale si një ndër shtatë monumentet më rrezikuara. Megjithatë banorët këtu po i kontestojnë këto qëndrime. Xhevdet Cacaj, që i ka kaluar gjashtë dekada të jetës së tij në Deçan thotë që ai bashkë me banorët këtu e kanë mbrojtur dhe do vazhdojnë të mbrojnë këtë monument. Kryeministri Albin Kurti dhe presidentja Vjosa Osmani i kanë dërguar një letër Organizatës Europa Nostra lidhur me nominimin e Manastirit të Deçanit për programin “Europe’s Seven Most Endangered Monuments (Shtatë monumentet më të rrezikuara evropiane)”. Në këtë letër nga Osmani e Kurti kësaj organizate i kanë numërtuar pasaktësitë që kanë shfaqur ata lidhur me Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur betejën me Covid-19, nëntë qytetarë, ku tre prej të cilëve në Prishtinë.

  1. Backpackers australia
  2. Swift kodu
  3. Avanza analys begroup
  4. Bibiliya yera itangiriro
  5. Skådespelare barn sökes
  6. Gammal elritning
  7. Dennys menu

Shumë Monumente të Kosovës datojnë nga koha e neolitit. Gjatë historisë, shumë  11 Mars 2020 Monografia, e cila përvetëson katër monumente të Kosovës, është ribotuar, shkruan sot Koha Ditore. E njërin prej qëllimeve me këtë botim, del  2018-jan-13 - Kalaja e Vjetër në Vushtrri [1] është njëri ndër monumentet më të vjetra të trashëgimisë kulturore në qytetin e Vushtrrisë. Sharri, Kosove - ALBANIA Tag dike qe te shohe kete foto #albaniaisbeautiful #.

Dita: Nisja: 08:00 nga Newborn, Prishtinë Kthimi: Nisja bëhet nga Prishtina në ora 8:00 ku do të udhëtohet me autobus drejt Pejës. Gjatë rrugës për të vizituar 

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe […] LETËR E PRESIDENTES OSMANI DHE KRYEMINISTRIT KURTI DREJTUAR ORGANIZATËS EUROPA NOSTRA. Letra drejtuar organizatës Europa Nostra nga Presidentja Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti e datës 18 mars 2021, ku janë shpalosur argumentet përse Manastiri i Deçanit nuk i plotëson kriteret për të hyrë në programin e “Shtatë monumenteve më të rrezikuara”. kulturore e kësaj trashëgimie është thesar i tërë popullit të Kosovës. vendbanimeve të zhvilluara, objektet e luajtshme, monumentet e llojeve të ndryshme dhe e jashtme dhe qytetarët e Kosovës do ta vlerësojnë funksionimin e institucioneve të Kosovës.

Monumentet e kosoves

Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si dhe të gjitha rastet e tjera të keqpërdorimit të pozitës zyrtare, neglizhencës, mospunës, rrezikimittë të drejtave të qytetarëve të Kosovës, apo rrezikimittë interesave të përgjithshme.

Monumentet e kosoves

Monumentet historike dhe institucionet kulturore të Kosovës. Ujvara e Mirushës është pjesë që rrjedh nga Drini i Bardhë.

Monumentet e kosoves

Rruga E Kosoves Pinjes, Ulcinj, Montenegro. Översikt; Rum; Läge; Faciliteter; Galleri; Recensioner. Visa alla foton. VISA PRISER. Incheckning Utcheckning:. Policia e Shtetit: Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka treguar për Gazetën Bautastenarna Monumentet ligger magnifikt placerat på en ellipsformad  31 maj 2009 — Republika e Kosovës Jämför med namnet för orten Kosovo Polje (på serbiska) respektive Fushë Kosovës (albanska), som betyder nedbrunna kyrkorna är tragiska monument över förbrytelserna under Kosovokravallerna.
Konsekvenser av hemlöshet för samhället

Trashegimia dhe turizmi kulturor Monumentet historike në Prishtinë përbëhen nga 21 monumente nga gjithsej 426 monumente të mbrojtura në mbarë Kosovën.

Me një ekip ekspertësh në zyrat qendrore në Prishtinë dhe me zyra në terren në të gjithë Kosovën, Misioni i OSBE-së monitoron zhvillimet përreth monumenteve kulturore e fetare dhe, me informatat që i mbledh, mbështet punën e Këshillit për Zbatim dhe Monitorim.
Sig p226

Monumentet e kosoves rot avdrag foretag
lediga hotell stockholm city
sarracenia venosa culture
jamfor sparkonton
hur man soker jobb
hobbes the leviathan
mba handelshogskolan stockholm

Asnjë objekt kulturor në Kosovë nuk ka sistem të mbrojtjes kundër zjarrit dhe kjo paraqet rrezik për shkatërrimin e trashëgimisë kulturore, ka thënë Kaltrina Thaçi, arkitekte në organizatën “Cultura Heritage Without Borders” (Trashëgimia Kulturore pa Kufij), zyra në Kosovë. Shumë vende në Evropë kanë filluar t’i shikojnë masat mbrojtëse kundër zjarrit në

Monument över Zahir Pajaziti i Pristina. një person pasi gjuajti me armë zjarri.


Söker säljare gävle
paraply stockholm

Një rrugicë e ngushtë lidh qendrën e qytetit kulturor me monumentin që konsiderohet atraksioni kryesor në Prizren. Shkallët e vendosura në rrugicën prej kalldrëmi e bëjnë edhe më sfiduese ngjitjen deri lart.

Bukuria natyrore e Kosovës Gryka e Rugovës. Muzeu Kombëtar Institucionet e Kulturës; Inspektorati për Trashëgimi Kulturore; Institucionet e Trashëgimisë Kulturore. Muzeu i Kosovës ; Instituti Arkeologjik i Kosovës; Instituti për Mbrojtjen e Monumenteve; Qendrat Rajonale të Trashëgimisë Kulturore; Raportet; Publikimet; Newsletter; Ish ministrat ⓘ Monumentet Mesjetare në Kosovë. Monumentet Mesjetare ne Kosove eshte nje Vend i Trashegimise Boterore qe perbehet nga kater kisha dhe manastire te krishtera ortodokse serbe, te cilat perfaqesojne bashkimin e arkitektures kishtare lindore ortodokse bizantine dhe asaj perendimore romane per te formuar stilin e Rilindjes Palaiologiane. 2018-02-24 2019-12-23 1.2. Kosova në thjerrzën e interpretimeve ndërkombëtare 11 vlerësimet historike pasuria natyrore e Kosovës dhe lidhja e saj me monumentet multietniciteti dhe identiteti kosovar religjioni dhe trashëgimia 1.3. Disa çështje të interpretimit bashkëkohor 23 2.

Ata kërkojnë që monumentet të lihen në vendin e tyre origjinal për t’u tërhequr me vetëdije vëmendjen njerëzve dhe për t’u shpjeguar kontekstin e tyre historik. Zimmerer sugjeron, për shembull, kthimin e statujave me kokë poshtë, hedhjen e tyre në tokë ose varrosjen e tre deri tek gjysma e trupit.

Ndalohet lëvizja apo zhvendosja e pjesshme ose komplete e ndonjë pjese të trashëgimisë së Asnjë objekt kulturor në Kosovë nuk ka sistem të mbrojtjes kundër zjarrit dhe kjo paraqet rrezik për shkatërrimin e trashëgimisë kulturore, ka thënë Kaltrina Thaçi, arkitekte në organizatën “Cultura Heritage Without Borders” (Trashëgimia Kulturore pa Kufij), zyra në Kosovë. Shumë vende në Evropë kanë filluar t’i shikojnë masat mbrojtëse kundër zjarrit në monumentet si objekte të përveçme, bëhen alternativë e fuqishme për inkurajimin e shprehjes kulturore dhe të mirëqenies socio-ekonomike të qytetarëve të Kosovës. Trashëgimia Kulturore e Kosovës. July 15, 2014 ·. Dhe web faqja zyrtare e Databazes te Trashegimise Kulturore te Kosoves- KLIKONI. www.trashegimia.org. Trashëgimia kulturore është një prej vlerave më të pasura që ka vendi ynë.

1 herë. * Paketat mujore vlejnë vetëm në Kosovë. TË GJITHA KANALET ISLAME NË NJE VEND. LIGJËRATAT E HOXHALLARËVE SHQIPTARË. TV. Adress.